A Magyar Értelmező Szótár szerint az „öntudat valakinek vagy valamely közösségnek a saját szerepére, értékére vonatkozó ismeret”
Az Érmellék fogalmának valamint anyagi és szellemi értékeinek ismerete, tehát alapfeltétele az érmelléki tudat létezésének.



Az itt élt vagy élő emberek által létrehozott kiemelkedő építészeti és tárgyi valamint szellemi megvalósítások megismerésére ad lehetőséget honlapunk ezáltal segítve az érmelléki öntudat kialakulását, elmélyűlését.
Az öntudatnak akárcsak az Istenhitnek az ismeretek mellett van egy érzelmi ősszetevője is.
Például a szalacsi kőhíd vagy az érmelléki falvak pincesorai egy más vidékről származónak csak egy építészeti különlegesség, de nekünk érmellékiknek többet jelent, mert elődünk munkáját tükrözi, életünk része és ezért szeretjük ezeket.



Elvesztésük vagy átalakításuk lelkileg megviselne benünket.
Az ember társas lény, fontos számára, hogy közösséghez (család, egyház, tájegység nemzet, stb) tartozzon. Egy közösséghez tartozás érzelmi pluszt jelent, általa teljesebb az életünk.
Megismerve az Érmellék nagy szülőtteit (Ady Endre, Kölcsey Ferenc, Kazinczi Ferencz, Fényes Elek) büszkék lehetünk rájuk, mert közülünk emelkedtek ki, az itteni emberek jellemvonásait ismerhetjük fel bennük, közünk van hozzájuk.
Különösen fontos szerepe van az iskoláknak az Érmellék tudat kialakításában a tájegységgel kapcsolatos ismeretek elsajátítása által.
Erre lehetőség van osztályfőnöki órákon, iskola másként program keretében.
Emlékhelyek, múzeumok látogatása, faluséta alkalmával néprajzi és helytörténeti témák feldolgozása lehetősegek a tanulók számára az Érmellék és lakóhelyünk megismerésére.
Kéri Gáspár